Moje życie to moja pasja

Tajemna historia świadomości – Meg Blackburn Losey

„Tajemna historia świadomości” zainteresowała mnie głównie z powodu poruszanych tu kwestii związanych z osiągnięciami starożytnych cywilizacji, których relikty często wydają się bardziej zaawansowane od współczesnych osiągnięć. Od Stonehenge po machiny latające w Indiach i Tybecie czy piramidy w Egipcie – starożytne cywilizacje nieodmiennie nas zadziwiają swoimi osiągnięciami. I nie chodzi tu tylko o technologię. Najbardziej fascynujące są (jak dla mnie) informacje na temat wiedzy duchowej starożytnych ludów Ziemi.

Historia ludzkiej cywilizacji to czas wielu przeobrażeń. Od wieków zmieniamy nie tylko środowisko, w którym żyjemy, ale też siebie. Nasze duchowe osiągnięcia są – zdawałoby się – dość nierówne. Istnieją okresy, kiedy to staliśmy na bardzo wysokim poziomie rozwoju duchowego, po czym nastają „czasy intelektualnej ciemności”. Nasza świadomość zmienia się; każde pokolenie inaczej patrzy na świat. W dawnych czasach żyło wielu ludzi o ogromnej wiedzy, dostrzegający więcej niż przeciętni ludzie. Czasami wzbudzali strach, innym razem podziw. Nieodmiennie jednak zapisywali się na kartach historii i wywierali imponujący wpływ na kształt ludzkości.

Obecnie nasza wiedza wydaje się o wiele większa, choć w niektórych dziedzinach wydajemy się zadziwiająco wielkimi ignorantami. Jesteśmy ciekawi tajemnic świata, więc badamy go z wielkim zapałem. W pogoni za nowymi odkryciami, zdarza się nam zapominać o wspaniałych osiągnięciach naszych przodków. Dzięki książce pani Losey mamy okazję dowiedzieć się, jak bardzo była rozwinięta świadomość starożytnych cywilizacji.

Żyjemy we wspaniałych czasach. Mamy możliwość nauczenia się nowych rzeczy, wejścia na kolejny stopień rozwoju świadomości. Żeby to jednak osiągnąć, trzeba najpierw poznać dotychczasowe osiągnięcia mędrców i myślicieli; choć pobieżnie zaznajomić się z historią osiągnięć z zamierzchłych czasów. Starożytni pozostawili nam ogromną wiedzę zaklętą w symbolach, budowlach, przekazach (ustnych i pisanych). Książka pani Losey pomaga je zrozumieć, żebyśmy mogli rozwijać swoją świadomość i nauczyli się dostrzegać więcej. Jeśli zrozumiemy rzeczy takimi, jakie są naprawdę, będziemy bardziej wyczuleni na subtelną mądrość.

Zastanawia mnie jedno. Skoro starożytne cywilizacje ziemskie posiadały tak rozwiniętą wiedzę, dlaczego wszyscy nie korzystamy w niej. Wolimy odłożyć wszystko między mity i bajki. Skoro zostawiali nam wszystkie wskazówki, niezbędne do odkrycia naszej prawdziwej natury, dlaczego nie używamy ich w dzisiejszych czasach. Być może dlatego, że współczesna kultura masowej konsumpcji przysłania nam prawdziwe możliwości drzemiące w ludziach. Zamykamy się w szczelnych pudełkach iluzji i wirtualnych światów rozrywki, zamiast zajrzeć w głąb siebie. Właśnie dlatego takie książki, jak Tajemna historia świadomości, są potrzebne. Pokazują, że poza naszym sposobem życia, istnieje jeszcze wiele innych. Są to sposoby często trudniejsze do realizowania, ale też dające dostęp nieskończonych możliwości zakodowanych w naszej świadomości.

Tajemna historia świadomościTytuł oryginału: The Secret History of Consciousness: Ancient Keys to Our Future Survival
Autor: Meg Blackburn Losey
Tłumaczenie: Łukasz Kierus
Projekt okładki: Daniel Witnicki
Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron:242
Książkę otrzymałem od wydawnictwa Illuminatio.

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
 1. Aneta
 2. Danek
 3. Paragraf
 4. Marta
 5. Gość
 6. Puky
 7. Anna
 8. Gość
 9. Tomasz
 10. Michał
 11. Paweł Kowalski
 12. Marek
 13. Konrad
 14. rafał
 15. ernesto
 16. samsara
 17. Gość
 18. Tomasz
 19. tomek
 20. Ewa
 21. Oliwia
 22. Tomek
 23. Mare

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.