Lego Space – kosmiczne zestawy, które poszerzają horyzonty już od 1964 roku [serio!]

Lego Space
Lego Space | Fot. Logo kosmicznych eksploratorów

Lego Space to motyw klocków Lego związany z kosmosem i eksploracją obcych planet oraz walką z kosmitami. Pierwotnie wprowadzony w 1978 roku, jest jednym z najstarszych i najbardziej ekspansywnych tematów w klockowej historii i zawiera ponad 350 zestawów.

Lego Space jest oczywiście motywem science-fiction. Znajdziemy w nim statki kosmiczne, astronautów, kosmitów i roboty. Jako jeden z głównych tematów Lego, Space funkcjonuje na rynku prawie bez przerwy przez ponad 35 lat. Jest to jedna z najstarszych serii LEGO.

Motywy Lego Space

Klocki Lego Space dzielimy na różne serie, które charakteryzują się odrębnymi motywami kolorystycznymi. Różnice między nimi są dość widoczne. Także z punktu widzenia podejścia do tematu.

Early Space

Lata: (1964-1973)

Przynajmniej trzy zestawy Lego zostały wydane przed serią określaną mianem Classic Space, zanim pojawiła się standardowa minifigurka Lego. Wczesne zestawy kosmiczne miały dość ograniczony dobór kolorów i nie posiadały jeszcze wyspecjalizowanych tematycznie klocków. Większość zestawów Lego tej serii składała się po prostu z kolorowych cegiełek. Dopiero później, w latach 70-tych XX wieku, pojawiły się nowe części stworzone konkretnie dla motywu kosmicznego. Starsze części zaczęły też pojawiać się w nowych kolorach.

Classic Space

Lata: (1978-1987)

Pierwsze zestawy Lego, określane obecnie mianem Classic Space, rozpoczęły erę bardziej skomplikowanych i mniej kolorowych zestawów. Przy ich projektowaniu kładziono nacisk na eksplorację kosmosu.

Większość pierwszych zestawów kosmicznych składało się z klocków w kolorze niebieskim, szarym, białym, żółtym i przejrzystym. Zestawy z tej serii wykorzystywały płytki zamiast cegiełek, zyskując dzięki temu eleganckie kosmiczne kształty.

Najwcześniejsze zestawy Lego Space przedstawiały tylko z statki kosmiczne i pojazdy kołowe. W miarę rozwoju projektów (oraz popularności kosmicznych zestawów) pojawiły się także roboty, statki różnych wielkości oraz bazy. Jako że w tamtych czasach wybór części Lego był znacznie ograniczony, projekty kosmiczne czasami prezentowały się dość topornie.

Kosmonauci, dla przykładu, sterowali statkami kosmicznymi za pomocą kierownicy, a silniki były zbudowane z przeźroczystych klocków określanych mianem szyszki (ang. cones). Pojazdy nie posiadały też kokpitów ani żadnych osłon dla astronautów. Jedyną ich ochroną przed niekorzystnymi warunkami kosmicznego środowiska były skafandry (pozbawione zresztą osłony na hełmie).

Pierwsze figurki wyprodukowane w 1978 roku nosiły czerwone lub białe kombinezony. Rok później zadebiutowali astronauci w żółtych skafandrach. Do połowy lat osiemdziesiątych XX wieku paleta kolorów zaczęła przesuwać się ku dominującej bieli z dodatkiem przeźroczystego niebieskiego. Motyw ten był później szeroko stosowany w serii Futuron.

Futuron

Lata: (1987-1989)

W 1987 roku dodano „frakcje” do zestawów Lego Space, wraz z wprowadzeniem serii Blacktron i Futuron.

Ta ostatnia linia została zaprojektowana w biało-niebieskiej kolorystyce (podobna do stosowanej w późniejszych latach Classic Space). Choć kolorystyka nie różniła się znacznie, pojawiła się jedna bardzo ważna zmiana – figurki astronautów otrzymały nowy design (pojawiły się też hełmy z niebieskimi szybkami).

Figurki były w czterech kolorach (czerwony, niebieski, żółty i czarny). Seria Futuron zamiast koncentrować się wokół dużego statku kosmicznego, otrzymała duży zestaw systemu transportowego (kolejka jednotorowa), który zawierał zasilany baterią pociąg.

Blacktron

Lata: (1987-1988)

Wraz z Futuronem, Blacktron był jedną z pierwszych ujednoliconych serii Lego Space. Projekty zestawów opierały się na czarno-żółtej kolorystyce. Figurki Blacktron były ubrane kombinezony zbliżone wyglądem do współczesnych pilotów wojskowych – czarne z białym wykończeniem i nieprzezroczystymi czarnymi osłonami hełmów.

Blacktron był ważnym krokiem naprzód w kwestii projektowania kosmicznych zestawów w stosunku do raczej kanciastych wzorów Classic Space.

Seria Blacktron zawierała duży statek kosmiczny (6954 „Renegade”), który nadał ton wszystkim przyszłym dużym statkom kosmicznym Lego Space poprzez możliwość dzielenia się na kilka mniejszych modułów (w tym zasobnik dla małego pojazdu kołowego).

Poszczególne moduły tego modelu mogły być łączone nie tylko ze sobą, ale też z modułami innych pojazdów serii Blacktron (6894 „Invader” oraz 6941 „Battrax”). Taki modułowy styl był stale obecny w zestawach Lego Space aż do 1995 roku.

Space Police

Lata: (1989)

W 1989 roku firma kontynuowała kierunek fabuły z Blacktronem, wprowadzając przeciwieństwo czarnych astronautów, czyli Space Police. To wydawał się dość oczywisty kierunek, ponieważ policja i rabusie byli bardzo popularnym motywem w zestawach serii Lego Town. Zestawy Space Police korzystały z kolorów: czarnego, niebieskiego i przejrzystego czerwonego. Figurki nosiły taki sam skafander, jak czarni astronauci Futurona, ale z przezroczystą czerwoną osłoną.

Po raz pierwszy Lego Space zyskało podział na „złego”, „dobrego” oraz ludność cywilną. Taki podział utrzymał się przez całą następną dekadę. W zestawach Lego Space również wykorzystywano systemy modułowe, ale na mniejszą skalę.

Ciekawostka: Cela dla przestępców mogła być używana zamiennie w niemal wszystkich zestawach.

M:Tron

Lata: (1990-1991)

W 1990 roku stworzono nową serię kosmiczną, skoncentrowaną wokół magnesów. W zestawach M:Tron często występowały magnetyczne dźwigi (zaczepy), służące do podnoszenia małych pojemników.

M:Tron zastąpił też miejsce ludności cywilnej z serii Futuron. Zestawy M:Tron charakteryzowały się czerwonymi kadłubami, szarym i czarnym wykończeniem oraz elementami przejrzystymi w kolorze neonowej zieleni (transparent neon green). „M:tronowcy” byli przede wszystkim z poszukiwaczami lub wydobywcami. Byli też jedynymi cywilnami Lego Space, którzy nie posiadali żadnych baz.

Figurki M:Tron miały na sobie białe spodnie, czerwoną koszulkę z „M” w środku (logo M:Tron) oraz czarny hełm z przyłbicą barwy neonowej zieleni. Ta seria zawierała też dużo postaci robotów pomagających w pracy astronautom. Zestawy M:Ton były ostatnimi produkowanymi pod szyldem „Legoland”. Później zaczęto używać nowego brandingu („Lego System”).

Blacktron Future Generation

Lata: (1991-1992)

W 1991 roku została reaktywowana seria Blacktron pod nazwą Blacktron Future Generation (powszechnie nazywana Blacktron II). Przeważającym kolorem tej serii był czarny z białym wykończeniem. Elementy przejrzyste to ponownie neonowa zieleń. Figurki zostały przeprojektowane i otrzymały nowe skafandry oraz logo (oliwkowe „B” na tle sześcioboku).

W Blacktron II pojawiły się bardziej jednolite kuliste kokpity, które można było bez przeszkód przełączać pomiędzy statkami z różnych zestawów w tej serii. Posiadały je jednak tylko cztery zestawy z jedenastu istniejących (6988 „Outpost Alpha Centauri”, 6933 „Spectral Starguider”, 6981 „Aerial Intruder” oraz 6887 „Allied Avenger”).

Podobno niektórzy fani byli rozczarowani, że oprócz małych pojazdów (składających się z 50 lub mniej klocków), Blacktron II wydawał się być głównie miksem Blacktrona I.

Space Police II

Lata: (1992-1993)

W następnym roku, została także reaktywowana Space Police, by przeciwstawić się nowemu Blacktronowi. Zestawy zostały zaprojektowane z kolorystyce czarno-szarej z elementami przejrzystymi w kolorze zielonym oraz z czerwonymi wykończeniami. Standardowe cele więzienne z oryginału zostały zachowane, choć tylko trzy pojazdy mogły je transportować.

Brakowało w tej serii jakiejś konkretnej bazy policyjnej. W zamian za to Space Police II to pierwszy motyw Lego Space, w którym zastosowano twarze minifigurek z bardziej skomplikowanym nadrukiem (w tym przypadku, dodano włosy oraz mikrofon zamontowany przy ustach).

Istotnym zarzutem pod adresem statków Space Police II było to, że według wielu miłośników klocków Lego były one niewystarczająco uzbrojone. Kilka pojazdów nie posiadało żadnych widocznych instalacji militarnych (np. 6813 „Galactic Chief”), a pozostałe miały tylko dwie małe bronie zamontowane na kadłubie (włączając w to ciężki krążownik kosmiczny 6984 „Galactic Mediator”).

Ice Planet 2002

Lata: (1993-1994)

W 1993 roku Ice Planet 2002 przejął rolę jednostek cywilnych od M:Trona.

Projekty zestawów koncentrowały się na eksploracji lodowej planety, toteż zostały zaprojektowane z nartami (zarówno pojazdy, jak i personel).

Schemat kolorystyczny to niebieski i biały z pomarańczowymi elemetami przezroczystymi. Większość małych pojazdów Ice Planet 2002 miało charakter naziemny i posiadały anteny satelitarne do śledzenia lub komunikacji z rakietami wystrzeliwanymi przez większe pojazdy lub bazę.

Warto zaznaczyć, że Ice Planet 2002 był pierwszym motywem Lego Space, który miał w swoich szeregach minifigurkę posiadającą konkretne imię, mianowicie Commander Cold (sp019) określaną też mianem „Ice Planet Chief”. W dodatku, po raz pierwszy otrzymaliśmy astronautkę, pamią doktor Kelvin (sp017).

Spyrius

Lata: (1994-1995)

W 1994 roku Blackton został zastąpiony przez frakcję Spyrius, która wyraźnie koncentruje się wokół szpiegostwa oraz infiltracji.

Projekty zestawów były głównie czerwono-czarne z elementami przezroczystymi w kolorze niebieskim. Większość statków kosmicznych w ramach tego motywu miało kształt (niezbyt udanych) latających spodków, a pojazdy naziemne zostały zaprojektowane na wzór olbrzymich robotów.

Spyrius często był reklamowany jako frakcja kradnąca technologie z Unitrona. Cała seria składała się z dziewięciu zestawów i była pierwszą wyposażoną w minifigurki przedstawiające roboty.

Unitron

Lata: (1994-1995)

Również w 1994 roku pojawiła się seria Unitron, która przejęła rolę „dobrych” jaką dotąd pełniła Space Police II. Sercem Unitrona był duży zestaw z kolejką jednotorową, zasilaną baterią 9V (6991 „Monorail Transport Base”).

Zestawy zostały zaprojektowane w kolorze niebiesko-szarym z niebieskimi szybami oraz elementami przejrzystymi w neonowej zieleni. Zachowano wymienne moduły, które mogły dokować z przodu lub na górze swoich pojazdów. Niestety, motyw ten był słabo rozwinięty (powstały tylko 4 zestawy).

Exploriens

Lata: (1996)

W 1996 roku powrócono do palety barw z Futurona – biały z przejrzystymi elementami w kolorze niebieskim. Zestawy są znane z dużych, otwartych struktur (czasami dość chwiejnych) oraz specjalnych elementów graficznych (np. foliowe naklejki holograficzne na ekranach).

Jest to druga seria Lego Space posiadająca minifigurkę-robota. Niektórzy sądzili, że w tej serii znajduje się też kobieca minifigurka, ale w rzeczywistości jest to kobiecy robot o imieniu Ann Droid.

Zestawy Exploriens wykazywały wiele podobieństw do popularnego serialu Star Trek. Dla przykładu, głównym celem tej frakcji były badania (figurka robota pełniła podobną rolę jak android z serialu), natomiast logo przypomina insygnia Gwiezdnej Floty.

Roboforce

Lata: (1997)

W 1997 roku, przejmując rolę „dobrych” pojawiła się seria Roboforce. Składały się na nią różne duże roboty w różnych wersjach kolorystycznych, kierowane przez podobnie umundurowanych pilotów.

Roboty humanoidalne (pomarańczowe elementy przejrzyste) wyposażone były w piły, a ich głowy mogły zostać użyte jako małe statki kosmiczne. Roboty z elementami przejrzystymi w kolorze neonowej zieleni miały kształty zwierząt. „Robo Raptor” (2152) był jedynym zestawem nie dysponującym statkiem kosmicznym, a mały statek z „Robo Mastera” (2154) przypominał „Star Hawk II” z serii Unitron (był to hołd dla ulubionego przez miłośników Lego zestawu).

UFO

Lata: (1997-1998)

UFO był pierwszym motywem Lego Space, w którym występowali obcy. Wszystkie figurki UFO miały naturę cybernetyczną.

Pojawiły się tutaj również dwie imienne minifigurki. Jedną z nich był czerwony Andy Droid, podkradziony z serii Exploriens brat Ann Droid (według informacji pochodzących z firmy Lego).

Większość pojazdów serii UFO miało kształt latających spodków lub zawierało elementy spodków. Seria ta ma najmniejszy odsetek naziemnych pojazdów kołowych spośród wszystkich serii Lego Space w dotychczasowej historii.

Temat UFO jest często uważany za pierwszą serię mocno wykorzystującą duże klocki, których zadaniem było zapewnić konkretne efekty (np. krzywizny). Takie efekty byłyby trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnych klocków. Pomysł ten stał się powszechny w następnej dekadzie.

Insectoids

Lata: (1998-1999)

Druga pozaziemska rasa rzeczywiście wyglądała obco. Insektoidy były owadami przypominającymi humanoidalne cyborgi szczególnie zainteresowane „kulami energii” (z naklejkami magnetycznymi, dzięki którym magnesy przymocowane do dźwigów mogły je podnosić).

Insektoidy są nietypowe dlatego, że nigdy wcześniej w zestawach Lego Space nie było dwóch „złych” frakcji jednocześnie.

Zdaniem Grupy LEGO, Insectoids mieli rozbić się na obcej planecie wypełnionej ogromnymi owadami. By ukraść ich gigantyczne jaja i móc zasilić nimi swoje statki musieli „przebrać” siebie i swoje pojazdy za owady. Po ucieczce z planety, Insectoids ruszyli przez galaktykę, aby uprzykrzać życie innych ras. Jednocześnie szukali więcej „kul energii” do zasilenia swojej technologii.

Seria ta jest uważana za ostatnią z Lego Space, która w całości jest „dobra”, „zła” lub „cywilna”.

Life on Mars

Lata: (2001)

Life on Mars jest serią Lego Space wyprodukowaną w czasach zwiększonego zainteresowania Czerwoną Planetą. Głównym tematem są tutaj rozzważania jak mogłyby wyglądać marsjańskie formy życia. Jesto to pierwsza seria, w której występują dwa rodzaje minifigurek: astronauci i Marsjanie. Zestawy odnoszą się do pokojowego współistnienia między tymi dwoma gatunkami na planecie Mars.

Life on Mars to seria będąca pionierem kilku unikalnych aspektów w historii klocków Lego. To właśnie tutaj po raz pierwszy wykorzystano system pneumatycznego pompowania, który był w stanie wystrzeliwać minifigurki przez rury w zestawie 7317 „Aero Tube Hangar”. System ten będzie później strzelać pociskami w serii Mars Mission.

W Life on Mars wprowadzono również kilka nowych kolorów do palety Lego, w tym Sand Green, Sand Blue, Sand Red i Sand Purple. Zestawy zostały zaprojektowane w taki sposób, by można je rozdzielać na moduły.

Marsjanie w tej serii zostali nazwani na cześć prawdziwych gwiazd i konstelacj: Altair, Centauri, Antares, Canopus, Pollux, Vega, Arcturus, Cassiopeia, Mizar i Rigel.

Mars Mission

Lata: (2007-2008)

Mars Mission to druga seria Lego Space zawierająca zarówno ludzi, jak i obcych. To był restart serii Life on Mars. W przeciwieństwie do tej ostatniej, w Mars Mission obcy (inna rasa Marsjan) i ludzie byli przeciwnikami.

Space Police III

Lata: (2009-2010)

Reaktywowana po szesnastu latach, seria Space Police III kontynuowała trend ludzi przeciwstawiających się obcym, rozpoczęty w serii Mars Mission. Po raz pierwszy, kosmiczni policjanci stanęli w obliczu kosmicznych złoczyńców. Jest to także pierwsza seria Space Police, w której znajdują się statki tych „złych”.

Głównymi sprawcami kłopotów jest gang kosmitów. W jego skład wchodzą: Kranxx, Snake, Skull Twins, Slizer i Squidman. Poza nimi są jeszcze Frenzy i Rench. Ten ostatni jest ubrany w skafander przypominający kombinezony z Blacktron z logotypem Blacktron Future Generation. To sugeruje, że może mieć on jakiś związek ze starym Blacktronem.

Alien Conquest

Lata: (2011)

Seria Alien Conquest pojawiła się w maju 2011 roku i jest pierwszą w Lego Space, której akcja ma miejsce na Ziemi. Nowa fala obcych rozpoczęła atak na naszą planetę. W wielu miastach na całym świecie donosi się o masowych uprowadzeniach oraz pojazdach UFO na nocnym niebie.

Najeźdźcy są określani jako obcy, którzy porywają ludzi dla energii ich mózgów, którą zasilają swoje statki. Pojazdy te wykazują podobieństwa do statków z serii UFO z lat 1997-1998.

Na całym świecie oczywiście wybucha panika, a sprawy w swoje ręce bierze specjalna Jednostka ds. Ochrony przed Obcymi (Alien Defense Unit). Ich pojazdy mają kolor niebieski.

Galaxy Squad

Lata: (2013)

Na serię Galaxy Squad składa się zespół międzygalaktycznych bohaterów i robotów próbujących pokonać obcą rasę humanoidalnych owadów. Ich plan polega na uwięzieniu wszystkich w 2-częściowych kokonach. Pojazdy serii Galaxy Squad posiadają zdolność dzielenia się na dwa różne pojazdy.

Inne zestawy powiązane z Lego Space

Oprócz wymienionych powyżej głównych serii Lego Space, istnieje również szereg zestawów licencjonowanych. Najbardziej rozpoznawalną serią jest oczywiście Star Wars (produkowana od 1999 roku i licząca sobie już ponac 300 zestawów).

W 2003 roku wyprodukowano sześć zestawów związanych NASA (seria Discovery). W serii tej znajdziemy takie zestawy, jak Międzynarodową Stację Kosmiczną (7467 „International Space Station”), księżycową misję rakiety Saturn V (7468 „Saturn V Moon Mission”), lądownik księżycowy (10029 „Lunar Lander”), misję marsjańską (7469 „Mission To Mars”), wahadłowiec Discovery (7470 „Space Shuttle Discovery-STS-31”) oraz łazik marjsański (7471 „Mars Exploration Rover”).

W 2008 roku ukazały się dwa zestawy z LEGO Factory: „Star Justice” (10191) oraz „Space Skulls” (10192). Były to zestawy zaprojektowane przez fanów Lego, wydane jako specjalne zestawy, dostępne tylko w sklepie Lego.

W 2010 roku, w serii związanej z Toy Story, pojawił się zestaw 7596 („Buzz’s Star Command Spaceship”).

Również w 2010 roku rozpoczęto sprzedaż pierwszej serii minigurek Lego. Co prawda nie wszystkie są poświęcone motywowi science-fiction, ale w większości serii występuje przynajmniej jedna taka figurka.

Od 2012 roku, Lego zaczęło produkować zestawy z komiksów Marvela i DC. W obu tych komiksowych uniwersów znajdują się liczne elementy związane z przestrzenią kosmiczną.

W 2014 roku pojawił się zestaw „Benny’s Spaceship, Spaceship, SPACESHIP!” (70816), który zawierał wiele odniesień do motywów Lego Space z przeszłości. Sam statek pochodzi z filmu animowanego pt. Lego Movie. Pilot statku, Benny jest Niebieskim Klasycznym Astronautą z widocznymi oznakami zużycia.

W 2019 roku ukazał się zestaw „Kosmiczna drużyna Benka” (70841), gdzie oprócz samego Benka znajdziemy jeszcze trzech klasycznych astronautów: Kenny (żółty), Lenny (różowy) i Jenny (biały).

LEGO wypuściło również zestaw o nazwie „Warsztat Emmeta i Benka” (70821), który zawierał statek kosmiczny przypominający z wyglądu zestawy Classic Space.

W październiku 2020 roku ukazała się pomarańczowa wersja klasycznego astronauty. Była ona dołączona do książki pt. LEGO Minifigure: A Visual History.

Lego City Space

Firma LEGO wyprodukowała cztery serie związane z przestrzenią kosmiczną w ramach motywów Lego City. Każda z nich przedstawia realistyczne podejście do badania przestrzeni kosmicznej z technologią na poziomie, jakim obecnie dysponuje ludzka rasa. Te zestawy nie są jednak oficjalnie uznawane za serie Lego Space. Nie ma w nich żadnych elementów science-fiction.

Niniejsza strona www nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO®. Logo LEGO®, Minifigurka, Ninjago™, Vidiyo™, City™, Star Wars™, Space™ itp. są znakami towarowymi Grupy LEGO.