Moje życie to moja pasja

Powiedz: Nie!

Czasami nie potrafimy komuś odmówić. Czasami zgadzamy się prawie na wszystko, by tylko uniknąć problemów, rozczarowania bądź antypatii. Pomaganie innym jest wspaniałe i bardzo to polecam. Problem w tym, że nie zawsze jest to dobry pomysł, bądź po prostu jest to zbyt czasochłonne. Pamiętajmy, że doba ma tylko 24 godziny. Zdarza się, że nie możemy poświęcić na coś swojego czasu a i tak się godzimy. Następnego dnia zwykle narzekamy, że znowu nie zrobiliśmy czegoś, co sobie zaplanowaliśmy, bo musieliśmy komuś pomóc, spotkać się czy cokolwiek innego. Wygodna wymówka, jeśli pozwalamy sobie na uległość wobec przyjaciół i rodziny.

Jak jednak odmówić komuś, nie raniąc przy tym jego uczuć? Powiedzenie „nie” nie musi koniecznie oznaczać bycia niemiłym. Istnieje wiele prostych sposobów na bycie asertywnym. Ja zwykle korzystam z pięciu poniższych sposobów i dlatego mogę je szczerze polecić każdemu.

Zaproszenie na spotkanie bądź jakieś wydarzenie, w którym nie chce się brać udziału. Nie masz obowiązku przyjmować każdego zaproszenia. Naprawdę. Najlepiej podziękować za poprzednio spędzony z tą osobą czas i stanowczo stwierdzić, że tym razem nie będziemy mogli się spotkać. Niekoniecznie trzeba się od razu usprawiedliwiać i tłumaczyć. Pamiętaj, tłumaczy się winny. A kto czuje się winny, zaczyna plątać się w zeznaniach i w końcu się poddaje. Przykład: „Ostatnio bawiłem się wspaniale na twojej imprezie, ale tym razem nie dam rady, ponieważ mam już inne plany”.

Pożyczaniu pieniędzy zawsze mówię „nie”. Wyjątek stanowią najbliżsi członkowie rodziny. Pieniądze są bowiem tym czynnikiem, który skutecznie może poróżnić nawet najlepszych przyjaciół. Nigdy nie pozwalaj wejść pieniądzom pomiędzy siebie i swoich znajomych (a tym bardziej obcych). W tym wypadku można się nawet posunąć do małego kłamstewka. Wiem, kłamać się nie powinno, a tym bardziej nie powinno się do niego namawiać. Niemniej w kwestii pieniędzy jest to najdelikatniejsze rozwiązanie. Lepiej powiedzieć, że nie ma się pieniędzy niż, że po prostu nie chce się pożyczyć. Można również powiedzieć prawdę: że z zasady nie pożyczamy pieniędzy. W takim wypadku jednak większość osób i tak się obrazi. Bo przecież im powinniśmy zaufać, gdyż są słowni i zawsze dotrzymują terminów. Przykład: „Przykro mi, ale nie mogę pożyczyć ci pieniędzy, ponieważ sam ostatnio kiepsko przędę”.

Jeśli teraz nie możesz się na coś zgodzić, możesz śmiało obiecać coś na przyszłość. Powiesz „nie” teraz, ale „tak” w przyszłym tygodniu. Dajesz do zrozumienia, że akurat w tym momencie nie jesteś w stanie czegoś zrobić, ale chętnie służysz pomocą w innym terminie. Dzięki temu dajesz znajomemu możliwość poproszenia kogoś innego. Jeśli się nie uda, wówczas ty będziesz mógł to zrobić innym razem. Najczęściej jednak do tego „innego razu” nie dochodzi. Przykład: „Wybacz, ale w tej chwili nie mam czasu. Może ktoś inny będzie mógł ci pomóc. Jeśli nie, chętnie pomogę, ale dopiero w przyszłym tygodniu”.

AsertywnośćJeśli nie odpowiadają ci warunki danej prośby, możesz to jasno powiedzieć. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie jesteś wystarczająco kompetentny, albo np. sprawa dotyczy osoby, której nie lubisz – to są niektóre powody odmowy. Jeśli warunki przysługi się zmienią wówczas możesz się przecież zgodzić. Wystarczy powiedzieć o tym głośno i w zrozumiały sposób. Przykład: „Wiem, że zależy ci na mojej pomocy, ale nie lubię współpracować z Markiem. Jeśli mielibyśmy zrobić to z kimś innym, wtedy nie ma sprawy”.

Jest jeszcze sytuacja, kiedy to pod żadnym pozorem nie chcesz się na coś zgodzić. To jest najtrudniejsza sytuacja, ponieważ wiesz, że musisz komuś definitywnie odmówić. Łatwo w takiej sytuacji sprawić komuś przykrość. Myślę, że najlepszym wyjściem jest po prostu powiedzieć, że nie będziemy w tym brać udziału. Wybierzmy uprzejme słowa. Dobrze byłoby jakoś umotywować swoją odmowę, ale nie jest to konieczne. Można posłużyć się kłamstwem, lecz pamiętaj, żeby było ono maksymalnie wiarygodne. Przykład: „Przykro mi, ale nie jestem w stanie ci pomóc”.

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Roberto S
  2. Marianna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.