Moje życie to moja pasja

Jeśli kochasz, kochaj otwarcie

Zawsze ceniłem sobie szczerość u innych ludzi. Dlatego też doskonale rozumiem przesłanie poniższej opowieści zen. We wszelkich przejawach swojego życia powinniśmy być całkowicie szczerzy i otwarci. Zatajanie czegokolwiek – a w szczególności ważnych rzeczy – jest błędem.

Dwudziestu mnichów i jedna mniszka, która nazywała się Eshun, praktykowali medytację z pewnym mistrzem zen.

Mimo ogolonej głowy i skromnej sukienki, Eshun promieniowała pięknem. Kilku mnichów potajemnie kochało się w niej. Jeden z nich napisał nawet list miłosny, nalegając na spotkanie w cztery oczy.

Eshun nie odpisała na list. Następnego dnia mistrz wygłosił wykład dla swych uczniów, a gdy już było po wszystkim, Eshun wstała. Kierując swoje słowa do autora listu, powiedziała:

– Jeśli naprawdę kochasz mnie tak bardzo jak twierdzisz, podejdź teraz i obejmij mnie.

[źródło: 101 opowieści zen]

Kilka słów komentarza:

O niewłaściwości zatajania i kłamania przekonywałem się wielokrotnie, nie tylko w życiu prywatnym – kiedy w grę wchodziła komunikacja z bliskimi, ale również w pracy zawodowej. Nawet nie wiecie, ile osób wykonuje swoją pracę według schematu strach-podstęp-nieufność. Klienci bardzo często słyszą kłamstwa i półprawdy. Te same sposoby często wykorzystują przełożeni wobec swoich podwładnych. Nic dziwnego, że całe społeczeństwo stało się jednym wielkim paranoikiem. Dlaczego tak się dzieje? Częściowo odpowiedzialny za to jest stosowany przez nas system władzy. Nie oszukujmy się – demokracja i powszechna równość są tylko jeszcze jedną zasłoną dla prawdziwych struktur decyzyjnych stosowanych w większości nowoczesnych organizacji. Hierarchiczna struktura współczesnych korporacji, agencji rządowych, organizacji społecznych czy urzędów niewiele różni się od starożytnych imperiów. Zwykle nie ma tu miejsca na otwartość.

W naszych sercach króluje zatem tajemnicze milczenie na ważne tematy oraz paplanie o głupotach. W mediach publicznych (szczególnie telewizji) cały czas królują mało istotne tematy. Ktoś wymyśla mizerną aferę, a cała reszta ją podchwytuje i debatuje o niej przez następny miesiąc. Tymczasem w kraju dzieją się rzeczy naprawdę ważne, o których się milczy. Potrzeba reform, o których nikt nawet nie próbuje wspominać opinii publicznej, bo ludzie zaczęliby zadawać niewygodne pytania.

Ukrywamy zatem wszystkie kłopotliwe fakty, dochodząc do takiej perfekcji, że sami zaczynamy zapominać o tym co ważne. Wolimy koncentrować się na zachowaniu dobrej opinii w otoczeniu, niż na byciu szczerym.

A prawda jest taka, że nie stanie się nic złego, jeżeli będziemy z klientem rozmawiać szczerze, członkom rodziny będziemy mówili wprost o swoich problemach, przed znajomymi nie będziemy odgrywać wydumanych ról.

W powyższej opowieści Eshun stwierdza wprost: jeśli czegoś pragniesz, przyznaj się do tego publicznie. Nie ma znaczenia, że możesz zostać przez kogoś potępionym. Co więcej, ukrywanie prawdziwych uczuć często prowadzi do hipokryzji. Mnich kochający kobietę z całą pewnością narazi się na wykluczenie ze zgromadzenia, jeśli wyzna miłość ukochanej. Jeśli jednak tego nie zrobi, każdym swoim słowem i czynem będzie coraz głębiej zanurzał się w oszustwie. Będzie zwyczajnym kłamcą. Jak pogodzić to z dążeniem do oświecenia?

MiłośćPodobnie jest w naszym codziennym życiu. Mężczyzna i kobieta żyjący w związku małżeńskim, ale nie darzący się miłością i szacunkiem ranią siebie wzajemnie. Nic dobrego nie może przyjść z takiego zachowania. Ktoś powie, że są razem dla dobra dzieci… czy jednak to jest naprawdę takie dobre? Ciągłe awantury w domu, nieporozumienia, ubliżanie i wzajemne obwinianie się – to nie może dobrze służyć wychowaniu dziecka.

Podobnych przykładów można by mnożyć i mnożyć. Nie o to jednak chodzi. Po prostu spróbujmy być szczerzy wobec siebie i wobec innych. Rezultaty mogą być oszałamiające.

Powrót do spisu treści:
Zaciszny Kącik Zen

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
 1. Bartek
 2. Wojciech P. P. Zieliński
 3. Bartek
 4. Wojciech P. P. Zieliński
 5. Bartek
 6. Natalia
 7. Wojciech P. P. Zieliński
 8. Iwona
 9. Wojciech P. P. Zieliński
 10. Wiktoria Pawłowska
 11. Lena
 12. Wojciech P. P. Zieliński
 13. justa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.