Lego 75324: Atak Mrocznych Szturmowców – recenzja krótka, lecz zdecydowana

Lego 75324
Atak Mrocznych Szturmowców – moja recenzja

Wszyscy miłośnicy Gwiezdnych Wojen wstrzymali oddech, gdy w serialu The Mandalorian pojawił się Luke Skywalker. To była wyjątkowo mocna scena, a teraz możesz ją odtworzyć za pomocą zestawu Lego 75324 o nazwie „Atak Mrocznych Szturmowców”.

Niestety, w ogólnym rozrachunku zestaw ten wychodzi dość drogo. Ostrzegam na wstępie, żeby niepotrzebnie nie rozbudzać nadziei osób, które muszą się liczyć z każdym wydatkiem. Być może warto by było rozważyć zakup samych minifigurek na rynku wtórnym… o ile jeszcze nie podrożały zanadto.

Lego 75324 – recenzja

Nie ukrywajmy prawdy. Ten zestaw liczy się tylko ze względu na znajdujące się w nim minifigurki. Reszta to dodatek. Jego mechanizmy mogą sprawić przyjemność, ale to wciąż tylko sterta dodatkowych klocków, które bez problemu można zdobyć u wielu internetowych sprzedawców.

Spotkanie Luke’a Skywalkera z Mrocznymi Żołnierzami kończy się w korytarzu na pokładzie krążownika Moffa Gideona. Sceneria ta jest znakomicie odwzorowana w tym zestawie, ale… tylko dzięki dołączonym nalepkom. Bez nich ściany wyglądają niezbyt atrakcyjnie, choć nie można odmówić dobrego odwzorowania imperialnej architektury i kolorystyki.

Konstrukcja jest niewielka, ale zawarto w niej kilka mechanizmów, które mogą przypaść do gustu wielu użytkownikom:

 • turbowinda obraca się, tworząc iluzję funkcjonalności znanej z filmów;
 • obraca się także fragment podłogi, a inny jej fragment jest ruchomy, co pozwala stworzyć wrażenie ruchu i walki.

Są to ciekawe zabiegi konstruktorów i muszę przyznać, że sprawiły mi nieco frajdy. Nie okazały się jednak wystarczające, żeby odciągnąć uwagę od tego, co w zestawie Lego 75324 jest najważniejsze, czyli…

Lego 75324 minifigurki

Minifigurki

Luke Skywalker ma na sobie ciemne szaty, czyli dokładnie tak, jak miało to miejsce w serialu The Mandalorian. Srebrna klamra pasa jest wyraźnie widoczna – może nawet staje się nieco zbyt jaskrawa, kiedy patrzeć pod światło.

Minifigurka posiada główkę z dwiema minami: obie zdradzają napięcie i skupienie. Wspaniale komponuje się to z czarnym kapturem, idealnie oddając atmosferę towarzyszącą pojawieniu się Luke’a w serialu.

Oczywiście Luke jest uzbrojony w swój nieodłączny zielony miecz świetlny, który w tym przypadku wyraźnie kontrastuje z czarnym ubiorem młodego wojownika. Od razu widać, że to nie jest łatwy przeciwnik. Nawet dla postaci znanych jako…

Mroczni Szturmowcy. W tym zestawie mamy ich trzech. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy ta minifigurka pojawiła się w Imperialnym lekkim krążowniku (75315) z 2021 roku. Choć jest to zestaw bardzo duży, znalazło się w nim miejsce tylko dla jednego Mrocznego Szturmowca. Teraz mamy więc okazję uzupełnić swoje oddziały.

A jest to niezwykle satysfakcjonujące, ponieważ Szturmowcy wyglądają fantastycznie. Nadruki na wszystkich elementach są doskonałe – szczegółowe, ale nie przytłaczają. Głowa ma czerwony wizjer, co w połączeniu z idealnie wystylizowanym hełmem robi niesamowite wrażenie.

Element pancerza noszony przez te minifigurki wydaje się powiększać je optycznie, czyniąc z nich potężnie zbudowanych żołnierzy. Już po obejrzeniu pierwszych zdjęć w Internecie uznałem, że Szturmowiec to postać, którą po prostu trzeba mieć… nawet jeśli nie jest się wielkim fanem Gwiezdnych Wojen.

Mroczni Szturmowcy są uzbrojeni w dwulufowe karabiny blasterowe, które w miarę dobrze prezentują swoje ekranowe odpowiedniki.

Zestaw 75324
Lego 75324 opinia

Poziom przyjemności

Przyznam się, że najpierw złożyłem wszystkie minifigurki i bawiłem się nimi przez dłuższą chwilę, zanim postanowiłem skupić się na konstruowaniu korytarza. Najpierw poszła podłoga i już na tym etapie poczułem przyjemne mrowienie. Lubię dodatkowe mechanizmy w zestawach Lego, zwłaszcza jeśli są dobrze pomyślane. A tutaj jest to całkiem niezłe.

Przy budowaniu ścian nieco się irytowałem, ponieważ nie znoszę dekorowania klocków nalepkami (czego w związku z tym nigdy nie robię). Pewnym pocieszeniem był mechanizm windy, ale zabawa skończyła się na tyle szybko, że nawet w pełni nie byłem w stanie nacieszyć się kolejnym mechanizmem.

Na plus:

 • Mroczni Szturmowcy wyglądają niesamowicie;
 • Luke prezentuje się dystyngowanie – podoba mi się to;
 • mechanizmy w konstrukcji są bardzo przyjemne w użytkowaniu.

Na minus:

 • jeśli chodzi o ogólny wygląd konstrukcji, zbyt dużo zależy tutaj od nalepek;
 • za mało Szturmowców! Ośmiu, dwudziestu – to by była zadowalająca liczba. Jednak wówczas zestaw byłby horrendalnie drogi…
 • … a przecież już w tej konfiguracji jest bardzo drogo. Jak widać, licencja sporo kosztuje.
Lego 75324 Allegro

Podsumowanie

 • Konstrukcja: 80% (mechanizmy przydatne w zabawie, ale za dużo tutaj naklejek);
 • Minifigurki: 100% (zarówno Mroczni Szturmowcy, jak i Luke Skywalker to prawdziwe dzieła legowej sztuki);
 • Przyjemność z budowania: 70% (więcej czasu spędziłem z samymi minifigurkami niż na budowaniu ich otoczenia);
 • Wartość: 30% (niezależnie od sposobu liczenia wszystko tutaj wychodzi drogo);
 • Ogólny wynik: 70% (zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby kupić samych figurek zamiast całego zestawu; za podobną cenę miałbym dwa razy tyle Szturmowców).

Dane szczegółowe

Numer zestawu: 75324
Nazwa zestawu: Dark Trooper Attack
Typ zestawu: ogólnodostępny, licencjonowany
Tematyka: Star Wars
Liczba klocków: 166
Liczba minifigurek: 4
Data premiery: 1 marca 2022 roku

Niniejsza strona www nie jest sponsorowana, autoryzowana ani wspierana przez Grupę LEGO®. Logo LEGO®, Minifigurka, Ninjago™, Vidiyo™, City™, Star Wars™, Space™ itp. są znakami towarowymi Grupy LEGO.