Drzemka dobra na wszystko

Drzemka
Drzemka a zdrowie | Fot. Claudio Scott

Krótka drzemka w ciągu dnia jest dobra nie tylko dla dzieci. Dla wielu dorosłych popołudniowa drzemka może być świetnym sposobem nie tylko na relaks, ale również na „doładowanie akumulatorów”.

Osoby z różnych przyczyn pozbawione odpowiedniej dawki snu w ciągu doby, są osłabione i mniej kreatywne. Co więcej, może im się zdarzyć zaśnięcie w najmniej odpowiednim momencie, np. podczas prowadzenia samochodu. Niedobór snu może w niektórych przypadkach prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak depresja lub niedoczynność tarczycy.

Popołudniowa drzemka nie jest oznaką zaburzeń sennych lub starości (jak sądzi wiele osób). Wręcz przeciwnie – nawet 20-minutowa drzemka pomaga zwiększyć czujność, sprawność psychofizyczną oraz poprawić samopoczucie. Oczywiście są też negatywne skutki drzemania. Człowiek przebudzony z głębokiego snu może czuć się oszołomiony i zdezorientowany; zbyt długie spanie w ciągu dnia może spowodować problemy z zaśnięciem w nocy.

Specjaliści podają kilka wskazówek, dzięki którym każdy z nas może czerpać jak najwięcej korzyści z popołudniowej drzemki:

  1. Nie śpij za długo; 10-30 minut drzemki odświeży cię bez negatywnego wpływu na nocny sen;
  2. Daj sobie 10-15 minut, żeby całkowicie się obudzić – nie musisz się spieszyć;
  3. Planuj drzemkę w odpowiednim czasie – dla większości ludzi najlepszy czas na drzemkę wypada między godziną 14 a 16;
  4. Śpij w cichym i spokojnym miejscu, w którym nic nie będzie ci przeszkadzało.