Lauren Singer – Projekt Zero Śmieci

Lauren Singer

Projekt Zero Śmieci | Fot. Mat. prasowe

Przeciętny mieszkaniec współczesnego miasta w Europie produkuje około 300 kg odpadów rocznie. Amerykanie są jeszcze "lepsi" – wytwarzając ich ponad 860 kg rocznie, a Japończycy aż 1000 kg. Zdecydowana większość odpadów jest wywożona na wysypiska śmieci. Wydaje się więc prawie niemożliwe, żeby ktoś mieszkający w Nowym Jorku nie produkował żadnych odpadów, które wylądowałyby na wysypisku śmieci.

A jednak udało się to 23-letniej Lauren Singer, która w ciągu ostatnich dwóch lat wyprodukowała tak niewiele odpadów, że mogłyby się zmieścić w słoiku. Jej życie stało się szczęśliwsze, zdrowsze i bezpieczniejsze… finansowo, odkąd przestała wytwarzać śmieci. Co więcej, Lauren teraz pokazuje innym, jak to robić (prowadzi bloga trashisfortossers.com), co przekształciła w prawdziwy biznes.

Wszystko zaczęło się w chwili, gdy Lauren poznała prawdę o plastiku. Podczas zajęć na nowojorskim Uniwersytecie spotykała studentkę, która często przychodziła z jedzeniem w opakowaniu jednorazowego użytku. Nasza bohaterka specjalizowała się w badaniach nad środowiskiem, nic więc dziwnego, że postępowanie koleżanki ją zirytowało.

"To było naprawdę frustrujące oglądać, jak cały ten plastik wyrzuca do kosza", wspomina Singer, "ale pewnego dnia zajrzałam do własnej lodówki i przekonałam się, że moje jedzenie jest przechowywane w takiej samej ilości opakowań z tworzyw sztucznych, jaką wyrzucała tamta studentka. Poczułam się jak wielka hipokrytka – myślałam źle o tej dziewczynie, a sama robiłam to samo".

Lauren natychmiast zaczęła eliminować ze swojego życia wszystkie odpady oraz artykuły gospodarstwa domowego stanowiące zagrożenie dla środowiska. Jej cel był prosty: unikać wysyłania czegokolwiek na wysypisko śmieci. Trzeba przyznać, że to nie lada wyczyn w świecie rządzonym przez produkty jednorazowego użytku i towary pakowane w plastik.

Pod lupę poszło praktycznie wszystko, czego Lauren używała w swoim życiu. Przestała chodzić do supermarketu i zaczęła kupować jedzenie bezpośrednio u rolników (u nich może nabywać produkty bez opakowania). Zaczęła również kompostować resztki swoich posiłków oraz używać wolnych od chemikaliów środków czystości (które wytwarza samodzielnie). Zrezygnowała nawet z pasty do zębów, zastępując ją substancją wykonaną z oleju kokosowego, sody oczyszczonej i organicznego olejku miętowego.

Lepsze życie dzięki prostocie

Lauren Singer uważa, że dzięki zmianom, jakie wprowadziła, żyje po prostu lepiej – zdrowiej i przyjemniej. Prostsze życie doprowadziło nawet do poprawy relacji z innymi, o czym świadczą słowa Lauren : "Mam teraz o wiele więcej znajomych. Jest coraz więcej ludzi, którzy uważają mnie za fajną osobę i chcą uczyć się robić to, co ja. Obserwowanie, jak ludzie wokół mnie dokonują małych zmian w swoim sposobie życia, daje mi poczucie bycia naprawdę potężną. Mogę naprawdę mieć pozytywny wpływ na innych".

Najważniejsze jednak jest to, że Lauren udało się nawet zacząć zarabiać pieniądze na swoim podejściu do życia. Założyła firmę The Simply Co, zajmującą się produkcją i dystrybucją naturalnych produktów, takich jakich Lauren na co dzień używa.

Jak widać, można robić w życiu coś wartościowego, a przy tym inspirować wielu ludzi. Nie chodzi oczywiście o to, żebyśmy wszyscy nagle porzucili plastik i przeszli na produkty wyłącznie organiczne. Warto jednak zmienić choćby jedną maleńką rzecz w swoim życiu. Wyobraź sobie, że zaczniesz używać torby na zakupy z naturalnego materiału zamiast plastikowej siatki. To może się wydawać niewielką zmianą. Jeśli jednak regularnie robisz zakupy (3-4 razy w tygodniu), zaoszczędzisz około 100 reklamówek rocznie. O tyle mniej zaśmiecisz środowisko naturalne. Pomnóżmy to przez połowę populacji Polski, tak dla przykładu. W ten sposób zaoszczędzimy naturze jakieś 2 mld reklamówek rocznie. Warto?

Lauren Singer daje naprawdę świetny przykład i uświadamia, że każdy z nas może pomóc w polepszaniu życia na Ziemi. Za to należą się jej gromkie brawa.

Kategorie: Ciekawostki o ludziach

Pomóż innym znaleźć ten artykuł:


Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas, by otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach. Nowy fanpage!

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: lauren singer, lauren singer zero waste, zero waste, lauren singer, zero waste polska, projekt zero śmieci, na czym polega idea zero waste, lauren singer ekologia.