Moment rozwodu małżonków to najczęściej wstęp do bolesnego etapu dla większości rodzin, przede wszystkim w chwili, gdy mąż i żona mają pod opieką małe dzieci.
Całkiem niedawno pojawiła się idea następnego wariantu pomocy dla rozbitych rodzin w formie tzw. natychmiastowych świadczeń alimentacyjnych, które mają znacznie przyspieszyć proces przyznawania świadczeń pieniężnych na rzecz dzieci.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o alimentach natychmiastowych
System przyznawania samotnym rodzicom pieniędzy na utrzymanie i edukację dzieci nazywa się alimentami.
W razie konieczności skorzystania z usług prawnika z doświadczeniem, który zdoła wspomóc Cię w trakcie walki o należne alimenty, po prostu wpisz w Google frazę alimenty Kraków, Poznań lub Łódź. Ułatwi to odnalezienie odpowiedniej osoby, która zajmie się przygotowywaniem potrzebnych dokumentów i zajmie się reprezentowaniem Cię podczas rozpraw, a do tego posłuży dobrą radą i ułatwi rozwiązywanie aktualnych trudności.
Najnowsze przepisy mówią, że czas oczekiwania na rozpatrzenie złożonego pozwu nie powinien być dłuższy niż 14 dni. Konsekwencją jest wydanie nakazu zapłaty, przeznaczonego do natychmiastowego wykonania. Takie alimenty będą skierowane do osób, które nie ubiegały się wcześniej o przyznanie alimentów w dotychczasowej procedurze. Należy pamiętać o tym, że utworzenie nowych przepisów cały czas nie wyklucza możliwości uzyskania alimentów na wcześniejszych zasadach.
Jaka będzie wysokość natychmiastowego świadczenia alimentacyjnego?
Konkretna suma należnych świadczeń będzie obliczana przy użyciu specjalnych algorytmów, a ich elementami będą: wysokość aktualnego minimalnego wynagrodzenia oraz ilość potomstwa pod opieką.
Wynikiem wszystkich obliczeń, czyli kwotą należnych alimentów ma być określony procent tzw. kwoty przeliczeniowej, czyli dwukrotności wynagrodzenia podstawowego ustalonego na kolejny rok podzielona na 2 oraz zeszłoroczny współczynnik dzietności.
Uzyskanie alimentów na dzieci może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu postępowania nakazowego alimentacyjnego. W kwestii alimentów każde czynności sądowe rozpoczną się dopiero po złożeniu pozwu do sądu rozszerzonego o obowiązkowe oświadczenie powoda bądź reprezentującej go osoby. Sędzia aby zasądzić alimenty potrzebuje wielu danych, są wśród nich przede wszystkim informacje na temat kosztów utrzymania, dochodów, ilości dzieci , a także poruszające temat niewywiązywania się z obowiązku łożenia na swoje dzieci przez jednego z rodziców. Wraz z nimi obowiązkowy będzie też dokument potwierdzający, że sąd nie prowadzi sprawy rozwodowej nie toczy się postępowanie rozwodowe czy też sprawa o separację.