Moje życie to moja pasja

Wymówki – jak je pokonać?

Sukces jest jedną z tych rzeczy, które można realizować tylko poprzez codzienne skupienie się na celach i dyscyplinie, pozwalających utrzymać już raz obrany kurs. Jest jednak jeden wróg sukcesu, którego nieopacznie czynimy swoim sojusznikiem nazbyt często. Tym „sojusznikiem” są wymówki.

One właśnie są najczęstszym powodem ponoszenia porażek w wielu dziedzinach życia. Oczywiście, nigdy sami się nie obwiniamy za błędy i niezrealizowane zadania. Wymówki pomagają nam „zwalić winę” na okoliczności, na otoczenie, współpracowników itd. itd. Możliwości istnieje tyle samo ilu ludzi żyje na naszej pięknej planecie. Prawda jest bowiem taka, że wszyscy używamy wymówek do ułatwiania sobie codziennej rzeczywistości.

Jestem zbyt zmęczony. Nie mam czasu. Nie czuję motywacji. Wolę nic nie robić, bo przecież i tak się nie uda. Brakuje mi pieniędzy, sprzętu, odpowiedniego miejsca. Nie mogę tego zrobić, ponieważ… ponieważ łatwiej jest tworzyć wymówki. Trudniej jest natomiast podjąć działanie w interesującej nas dziedzinie. Zróbmy zatem coś, co może się wydawać na pierwszy rzut oka za trudne dla nas. Zniszczmy wszystkie swoje wymówki. Że co, proszę? Że niby tego się nie da zrobić? Spróbuj zatem zastosować w praktyce poniższe rady.

1. Zobacz swój cel. To jest pierwszy krok do twojej motywacji – masz powód, by coś zrobić. Oczywiście, możesz dalej leżeć na kanapie i gapić się w telewizor. Jeśli jednak zastanowisz się dlaczego chcesz coś osiągnąć, przekonasz się do działania, zmotywujesz się odpowiednio. Wyobraź sobie swój cel, a z łatwością poczujesz zew czynu.

2. Znajdź rozwiązanie. Prawie każdy problem ma jakieś rozwiązanie. Nie masz czasu na szukanie rozwiązań? Na początek poświęć zaledwie 5-10 minut – czas się znajdzie, jeśli będziesz go szukał. Wstań nieco wcześniej rano, wykorzystaj porę obiadową, albo podczas dojazdu do pracy. Wierzę, że jesteś wystarczająco inteligentny, by sobie poradzić. Po prostu szukaj rozwiązań swoich problemów. Jak to napisano w pewnej znanej księdze: „Szukajcie a znajdziecie”.

3. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje. Wymówki są sposobem na to, by zaprzestać działania na rzecz osiągania swoich celów. Skoro nie masz czasu, pieniędzy, sprzętu i innych rzeczy, to przecież nie twoja wina, prawda? Nie, nieprawda! Przyjmij na siebie odpowiedzialność, a nie przenoś jej na zewnątrz. Jeśli czegoś nie uda się osiągnąć, nie usiłuj sobie wmówić, że nie ponosisz odpowiedzialności za taki stan rzeczy. Będziesz się tylko okłamywał.

4. Patrz pozytywnie. Używamy wymówek zwykle, kiedy nie chce nam się czegoś zrobić. Tak postawa koncentruje naszą podświadomość na stwierdzeniach negatywnych. Zamiast tego spróbuj czerpać przyjemność z wykonywanie danej czynności. Podtrzymuj pozytywne nastawienie. W przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie przezwyciężyć swoich wymówek.

Wymówki5. Dokonuj właściwych ocen. Częstą przyczyną porażek jest błędna ocena sytuacji i wynikająca z niej nędzny poziom wykonania poszczególnych zadań. Obie te rzeczy można jednak pokonać na drodze do osiągnięcia naszych celów i zamierzeń.

6. Jeśli już nie potrafisz inaczej: wróć do stosowania wymówek. Ale potem i tak rób swoje. Tak, jakby tych wymówek w ogóle nie było.

Nie ma rzeczy niemożliwych; istnieją sposoby, które prowadzą do wszystkiego, zatem gdybyśmy mieli wystarczająco silną wolę, nigdy nie powinno zabraknąć nam wystarczających środków potrzebnych do działania. To zaledwie licha wymówka, kiedy twierdzimy, że jest niemożliwe.
Francois De La Rochefoucauld

Na zakończenie polecam obejrzenie reklamówki Nike zatytułowaną „Żadnych wymówek”. Niestety jest po angielsku, więc osoby nie znające tego języka nie skorzystają z siły, jaką niesie ze sobą ten króciutki filmik. Niemniej warto obejrzeć.

Kto się usprawiedliwia – oskarża się.
Gabriel Meurier

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Serpent
  2. Joanna K.
  3. Greg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.