Moje życie to moja pasja

Trzy składniki twoich celów

Ile razy słyszałeś ludzi mówiących, że wyznaczyli sobie jakieś cele, ale wciąż nie są w stanie ich osiągnąć? Zastanawiam się, czy to rzeczywiście możliwe, by wyznaczyć jakiś cel, jednocześnie mówiąc o niemożliwości jego osiągnięcia. Jeśli masz problem z osiągnięciem któregoś ze swoich celów, może problem nie leży w tobie. Może wyznaczony cel nie jest wystarczająco ekscytujący. Może tak naprawdę wcale nie pragniesz go osiągnąć? Nie jest – prawdopodobnie – wystarczająco wyraźnie ukształtowany w twoim umyśle.
Możliwe, że po prostu ciągle tylko marzysz. A marzenie nie jest tym samym co cel.
Chcesz odróżnić swoje marzenia od celów? Wystarczy, że odpowiesz sobie na trzy pytania. Jeśli choć na jedno z nich odpowiedź będzie brzmiała „nie”, masz do czynienia ze zwykłym marzeniem.

1. Czy twój cel jest konkretny?

To chyba jest dosyć oczywiste. Każdy wie, że cele muszą być jasne i konkretne. Im cel jest bardziej konkretny, tym łatwiej znajdziesz drogę do jego zrealizowania. W swoim umyśle zobaczysz jasny szlak, którym należy podążać. Cel możesz sobie wyobrazić jako tarczę strzelecką. Twoim zadaniem jest trafić w dziesiątkę. Przykładasz oko do celownika, namierzasz tę maleńką czarną kropkę i naciskasz spust. Ruszasz do działania. W ten sposób z łatwością skupisz się na tym co robisz i bezbłędnie trafisz tam, dokąd zmierzasz. Jeśli cel jest dostatecznie precyzyjny sam będzie cię na siebie naprowadzał.

2. Czy twój cel ma ostateczny termin realizacji?

Wiele osób lekceważy znaczenie terminu. Myślą sobie: zrobię to w tym roku. Potem zbliża się koniec grudnia i okazuje się, że czas układać postanowienia noworoczne. A więc znowu mówią do siebie cicho: zrobię to w tym roku. W końcu nie trzeba się spieszyć, mam jeszcze tyle czasu przed sobą. Problem w tym, że czas nieubłaganie przepływa między palcami. Ani się obejrzymy i już go nie będziemy mieli.
Są też ludzie, którzy obawiają się ustalać konkretny termin realizacji celu. Niepokoi ich świadomość, że po ustaleniu terminu dysponują ściśle określonym przedziałem czasu na podjęcie działań i ani jedną minutą więcej. Wszystko musi być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Nie będzie żadnych wymówek. W rzeczywistości jest to prawdziwy powód wyznaczania sobie terminu realizacji celów: żeby nie było później żadnych wymówek. Po stworzeniu listy swoich celów, koniecznie oznacz je ostateczną datą. Dzień, miesiąc i rok. Tylko wówczas będziesz w stanie wystarczająco zmobilizować się do działania. Wszakże nie lubimy zawodzić nikogo. A samych siebie w szczególności.

3. Czy twój cel jest rozwojowy?

Nie każdy cel jest prawdziwym celem. Jeżeli zarabiasz, powiedzmy, 2000 zł miesięcznie i wyznaczysz sobie za cel zarabianie 2300 zł miesięcznie – postanowisz jedynie podnieść poziom celu już realizowanego. Prawdziwym celem mogło by być podwojenie, a może potrojenie swojej pensji w ciągu trzech miesięcy. Cel, który jest rozwojowy, sprawi, że sam zaczniesz się rozwijać. Twój umysł zacznie ewoluować w kierunku kreatywnych strategii działania, umożliwiając ci osiąganie coraz większych, wspanialszych celów. Jeśli będzie ci zależało jedynie na podniesieniu pensji do poziomu 2300 zł, wystarczy trochę ciężkiej pracy, odrobina nadgodzin, co jesteś w stanie zrobić bez większych problemów. To nie będzie rozwój w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Tylko odrobina więcej tego, co już robisz. I choć zarobisz te 300 zł więcej, tylko się bardziej zmęczysz (głównie psychicznie). Wszystko będziesz robić w taki sam sposób jak poprzednio, ale ze zdwojoną siłą. Jeżeli natomiast wyznaczysz sobie cel rozwojowy, zmusisz swój umysł do całkiem nowego rodzaju działania. Będziesz przecież wiedział, że zwiększony wysiłek włożony w stare schematy działań nie wystarczy do zrealizowania takiego celu. Będziesz musiał opracować całkowicie nową strategię. Będziesz musiał myśleć i działać kreatywnie.

Twoje celeMusisz wiedzieć, że cel rozwojowy wywoła w tobie dużo więcej emocji niż cel podnoszący poziom dotychczasowego celu. Zadaj sobie pytanie: zdobycie której kwoty bardziej cię podekscytuje. 2300 zł czy 8000 zł? Założę się, że znasz odpowiedź. Założę się również, że z chęcią włożysz więcej starań w swoje działania, wiedząc jaką kwotę masz w ten sposób szansę zdobyć. Mając w perspektywie 8000 zł nie zawahasz się ani chwili przed podjęciem nowego wyzwania.

Jak widać, mamy trzy niezbędne składniki, bez których żaden cel nie może się obejść. Jeżeli zabraknie choćby jednego z nich, z łatwością zauważysz, jak trudno jest zmobilizować się do podjęcia konkretnych działań. Pamiętaj zatem o nich, kiedy będziesz sporządzał listę swoich życiowych celów oraz tych mniejszych, ograniczających się do najbliższej przyszłości.

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Sławek
  2. Bart

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.