Znajdziesz tutaj spis artykułów znajdujących się na blogu, uporządkowany w kształcie ebooków. Sporządziłem tę listę, żeby ułatwić wszystkim przeglądanie powiązanych ze sobą wpisów. Nie będę ukrywał, że sam sobie również chcę ułatwić życie. Już tak mam, że lubię porządek i lista tekstów ułożona według mojego osobistego uznania pomoże mi utrzymać większy ład na blogu. Czasami trudno mi nawigować po zebranych tu treściach. Teoretycznie mamy kategorie, tagi i wyszukiwarkę, ale w praktyce czasami lubię sobie poczytać bloga jak książkę. A to nie jest takie łatwe, jak można by sądzić.

Przyniesie to również inne korzyści. Niektóre wpisy łączą się w logiczną całość i mogą być przedstawiane jako cykle publicystyczne. Co ciekawe, czasami dotyczy to artykułów przypisanych do różnych kategorii. Pomyślałem zatem, że uporządkowanie wszystkiego według określonego wzoru (niekoniecznie według daty publikacji) będzie dobrym pomysłem. Dzięki temu może uda się stworzyć zalążek internetowej książki, którą wszystkim będzie się przyjemnie czytało.

Podzieliłem treść bloga na następujące tematy – wirtualne książki:

Poradnik duchowy dla początkujących

Poradnik duchowyCykl artykułów poświęconych podstawowym zagadnieniom i problemom związanym z rozwojem duchowym człowieka. Piszę tutaj o zasadach i korzyściach płynących z duchowej praktyki. Nie pomijam rozważań o zagrożeniach i kontrowersjach, z którymi prędzej czy później będzie dane spotkać się nam wszystkim.

Kiedy zaczynamy myśleć poważnie o własnej świadomości, wstępujemy na ścieżkę poznania prowadzącego do oświecenia. Robimy to poprzez kontemplację i medytację, albo filozoficzne rozważania; jeszcze inni wybierają drogę wiary i modlitwy.

Czytaj dalej…


Sekrety rozwoju osobistego

Sekrety rozwoju osobistegoJak zarządzać sobą, czasem i posiadanymi zasobami (np. emocjonalnymi)… zdarza się, że to trudne zadanie. Innym razem nie mamy najmniejszych problemów z podejmowaniem odpowiedniej decyzji. Życie uczy nas przede wszystkim tego, że za zakrętem na pewno znajdzie się następna kłoda, którą będzie trzeba przeskoczyć. Jeśli ktoś umie właściwie sobą kierować, z łatwością ową kłodę ominie.

Bardzo dużo mówi się o rozwoju osobistym, jeszcze więcej pisze się książek. Niestety większość z tego jest niewiele warta i powstaje głównie z powodów finansowych. Nie ma w tym nic złego. Każdy chce zarabiać pieniądze. Nie mam zamiaru nikogo potępiać.

Czytaj dalej…


Zaciszny Kącik Zen

Zaciszny Kącik ZenKoany zen i opowieści starożytnych mędrców; buddyjskie sutry, komentarze do traktatów filozoficznych i rozważania modlitewne. To wszystko tutaj znajdziecie. Zbiór tekstów, które miałem przyjemność odnajdywać na przestrzeni kilku ostatnich lat mojej duchowej praktyki.

Słowo zen w tytule rozumiem nieco szerzej, niż tylko nazwę nurtu filozofii wschodniej. Słowo to znaczy w oryginale (jap. 禅) tyle co medytacja. Sama medytacja natomiast prowadzi do spokojnego i zrównoważonego umysłu. Znaleźliście się więc w zacisznym kąciku spokoju wewnętrznego reprezentowanego przez teksty nauczycieli i adeptów przeróżnych tradycji duchowych.

Czytaj dalej…


W miarę publikowana kolejnych tekstów, prawdopodobnie rozbuduję powyższą listę. Zachęcam cię do śledzenia, w jaki sposób rozwijają się poszczególne tematy. Najlepiej zrobisz to, zapisując się na powiadomienia o nowościach na stronie za pomocą skrzynki e-mail (formularz znajduje się na dole).