Moje życie to moja pasja

Poczucie własnej wartości – cytaty

Lista wartościowych cytatów na temat poczucia własnej wartości. Znajdziesz tutaj słowa, które natchną cię do poprawy swojego samopoczucia. Pomogą w pracy nad sobą i uczynią ją lżejszą, a może nawet zwyczajnie radosną. Wielu znanych ludzi wypowiadało się o poczuciu własnej wartości, dodając w ten sposób maleńką cegiełkę do wielkiego gmachu mądrości, wspomagającego codzienne zmagania ludzkości.

Czytając wiele różnych książek, stron internetowych i czasopism, co chwilę natykam się na interesujące sentencje. Ich mądrość jest warta zapamiętania, więc zapisuję wszystko w notatniku. Niestety przez lata uzbierało się naprawdę wiele zapisanych drobnym maczkiem stron. Jest ich zbyt wiele, bym mógł całość jakoś przyzwoicie ogarnąć. Postanowiłem więc rozpocząć cykl artykułów składających się w dużej mierze właśnie z cytatów. Każdy z tych artykułów będzie poświęcony konkretnemu zagadnieniu i uzupełniany w miarę zdobywania nowych, wartościowych sentencji.

Andrew Matthews:
Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy sobie nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo, robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia.

Albert Einstein:
Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.

Marylin Monroe:
Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś.

Johann Gottlieb Fichte:
Twoje działanie, i tylko twoje działanie, określa twoją wartość.

Emil Cioran:
Jeśli jestem coś wart, to tylko dzięki temu, co mnie oddziela od świata.

Hermann Hesse:
Mówimy zbyt wiele […]. I mądre te wywody nie mają żadnej, absolutnie żadnej wartości. Oddalamy się jedynie od samych siebie. A oddalać się od samego siebie – to grzech.

Malcolm S. Forbes:
Zbyt wielu ludzi przecenia to, kim nie jest, i nie docenia tego, kim jest.

Carlos Ruiz Zafón (Gra anioła):
Sądzę, że jest pan zbyt surowym sędzią dla siebie, co zresztą jest cechą wyróżniającą jednostki wartościowe. Proszę mi wierzyć, że przez lata mojej działalności stykałem się z rzeszą osób, za które nie dałby pan złamanego grosza, ale które miały o sobie bardzo wysokie mniemanie.

Kazimierz Obuchowski (polski psycholog):
Niepowodzenia, a w ich wyniku frustracje, powodują poczucie niemocy, obniżają poczucie własnej wartości. Nasilenie niepowodzeń prowadzi zaś do powstania kryzysu egzystencjalnego. Wiąże się ono często z utratą sensu życia, świata wartości. Sens życia to wytyczenie jasnego, praktycznego i możliwego do zaaprobowania kierunku działania na przyszłość, a bez zaspokojenia tej potrzeby człowiek nie może funkcjonować normalnie.

Johnny Depp:
Myślę, że każdy jest dziwny. Powinniśmy wszyscy celebrować naszą indywidualność i nie wstydzić się jej.

Gunter Fritz:
Jeśli twoje poczucie własnej wartości jest niedostatecznie rozwinięte, stosuj autosugestię. Udzielaj sam sobie pochwał i naucz się przyjmować pochwały i wyrazy uznania od innych. Nie odrzucaj komplementów, lecz bądź za nie wdzięczny i daj do zrozumienia, że się z nich cieszysz.
Nie myl dumy z arogancją i zarozumiałością. Miej świadomość własnych wad i traktuj innych ludzi z należnym szacunkiem. Duma i skromność są przeciwieństwami, które się wzajemnie przyciągają, uzupełniają i stanowią istotę tego, co nazywamy pewnością siebie.

Wayne W. Dyer:
Ludzie, którzy potrzebują najwięcej akceptacji, dostają jej najmniej, a ludzie, którzy potrzebują najmniej akceptacji, dostają jej najwięcej.

Nathaniel Branden (Jak dobrze być sobą. O poczuciu własnej wartości):
Jeżeli nie żyjemy świadomie, autentycznie, odpowiedzialnie i zachowując dużą integralność osobistą, to możemy odnieść sukces, zdobyć popularność, bogactwo i należeć do właściwych klubów, lecz będziemy posiadać tylko pseudopoczucie własnej wartości. Prawdziwe poczucie własnej wartości, zawsze jest bowiem doświadczeniem osobistym, tym, co myślimy i czujemy w odniesieniu do samych siebie, nie tym, co myśli i czuje ktoś inny.

Carl Jung:
Wszystko, co irytuje nas w innych, może nas zaprowadzić do zrozumienia samego siebie.

Frederick Douglass:
Wolę być prawdziwym dla siebie, nawet jeśli grozi to narażeniem się na kpinę innych ludzi, niż być dla siebie fałszywym i narazić się na własną odrazę.

Brene Brown:
Poczucie własnej wartościAutentyczność jest zbiorem decyzji, które podejmujemy każdego dnia. To decyzja, aby się pokazać i być prawdziwym. Decyzja, aby być szczerym. Decyzja, aby pozwolić innym ujrzeć nasze prawdziwe ja.

Fritz Perls:
Bądź tym, kim jesteś, i mów to, co czujesz, ponieważ ci, którzy mają z tym problem, nie są ważni, a ci, którzy są ważni, nie mają z tym problemu.

Budda:
Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość.

Sidney J. Harris:
Zaskakujące jest, jak wielu ludzi idzie przez życie, nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.

Warsan Shire:
Nie jest moją odpowiedzialnością być piękną. Nie żyję w tym celu. Moja egzystencja nie polega na tym, jak bardzo atrakcyjną mnie widzisz.

***

Zapraszam również ciebie, mój drogi Czytelniku, do dodawania kolejnych cytatów w komentarzach. Będę wdzięczny za każdy z nich. W ten sposób razem stworzymy bazę mądrości, która przysłuży się zapewne wielu ludziom.

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Roksana
  2. Mikołaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.