Moje życie to moja pasja

Kraina Szczęśliwości

Dzisiaj do Polski przyjechała Ashi Dorji Wangmo Wangchuck, autorka książki „Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka”. Przy tej okazji napiszę parę słów o kraju określanym mianem Krainy Szczęśliwości. Tak, to nie pomyłka, moi drodzy. Takie królestwo istnieje na Ziemi, nie musimy go szukać w zaświatach, mitach o Rajskich Ogrodach czy innych tego typu opowiastkach.

To niewielkie azjatyckie państwo nie jest bogate. Jego PKB jest jednym z najniższych na świecie. Nie ma tutaj związków zawodowych, a takie wynalazki jak telewizja Bhutańczycy znają od niedawna (pierwsza telewizja bhutańska powstała w 1995 roku). Politycy tego kraju, podobnie jak reszta obywateli, nie zabiegają o bogactwo i grube portfele. Zamiast tego ich myśli krążą wokół… szczęścia. Tak, właśnie szczęście samo w sobie jest podstawą wszelkich dążeń w tym kraju.

Dla nas może się to wydawać dziwne. Otoczeni przez materialny dobrobyt i powszechny dostęp do dóbr luksusowych, ciągle gonimy za szczęściem. I jakoś nie możemy go dogonić. Mamy mnóstwo problemów i jest ich coraz więcej. Ciągłe niezadowolenie i strach o przyszłość spędzają sen z powiek niejednego europejczyka. Socjologowie w swoich badaniach coraz częściej dostrzegają obniżającą się szczęśliwość w społeczeństwie.

Jak to zatem możliwe, że obywatele biednego i – wydawać by się mogło – zacofanego państewka są o wiele szczęśliwsi od nas? Oni przecież nie mają Coca-Coli, centrów handlowych i najnowszych wdzianek od Gucciego. A mimo to są szczęśliwi i każdy dzień witają z uśmiechem na twarzy.

Książka „Skarby Królestwa Grzmiącego Smoka” może nam zdradzić rąbek tajemnicy. Sama autorka mówi:

Jeśli w naszym życiu i sercach jest szczęście to przekazujemy je wszystkim dookoła.

BhutanTo chyba najlepsza rekomendacja, prawda? Ludzie dzielący się szczęściem bez skrępowania. Nie liczący na nic w zamian, nawet wdzięczności.

Podobno to właśnie Bhutan jest pierwowzorem i źródłem legendy o Shangri-la – krainie wiecznej szczęśliwości, w której ludzie żyją w harmonii i oddają się kultywowaniu mądrości. Bezsprzecznie jest to miejsce wyjątkowe. Nie tylko krajobraz i przyroda porażają swym pięknem. Również głęboko uduchowiona kultura budzi w ludziach niczym niewymuszoną radość życia. Tutaj postępu nie mierzy się inwestycjami i tworzonymi przez nie dochodami, lecz szczęściem obywateli. Przykład godny naśladowania.

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Adriko
  2. Wojciech P. P. Zieliński
  3. adam
  4. Gość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.