Moje życie to moja pasja

Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Wiesz co zwykle mawia się o ludziach kreatywnych? Są geniuszami! Ci geniusze mają naturalną umiejętność przemiany najprostszych nawet rzeczy w potężne koncepcje. Zwykły przedmiot potrafią przekształcić w sztukę. Tworzą obrazy, muzykę, filozofię, wiersze czy teksty. Oni stawiają na swoją kreatywność, jakby grali w ruletkę. Wybierają jeden cel i nie boją się zaryzykować tego, co już posiadają. Wierzą w swoją twórczą moc.

Inwestowanie w kreatywność zawsze jest opłacalne. I nie ma tu znaczenia czy chcemy dzięki niej zrobić majątek, czy też wykorzystujemy ją do rozwijania swoich zainteresowań i hobby. Jedno jest pewne: jakkolwiek ludzie wykorzystują kreatywność, coś zyskują. Mogą to być pieniądze, może to być sława, a może też zwyczajna satysfakcja z wykonania czegoś dobrze. Co więcej, kreatywność zawsze sprawia, że człowieka się rozwija i uczy nowych rzeczy. Najwspanialszy w kreatywności jest jej uniwersalizm. Ktoś mógłby powiedzieć, że kreatywność jest domeną artystów. Nic bardziej mylnego! Ona powinna być elementem codziennego życia. Ma ona bowiem wiele różnych zastosowań. Wspaniale służy w najprostszych czynnościach z dowolnej dziedziny życia. Aby podnieść poziom swojej kreatywności, a co za tym idzie zwiększyć wydajność pracy w danej dziedzinie, możesz użyć kilku poniższych elementów.

1. Wyobraźnia

Każdy wie, jak można sobie coś wyobrazić. Robimy to zresztą stosunkowo często, nawet codziennie. Rozbudowana wyobraźnia stymuluje rozwój kreatywności w bardzo intensywny sposób. Można nawet powiedzieć, że jest ona podstawą kreatywnego myślenia. Na pewno pamiętasz ze szkoły podstawowej wypracowania pisane na lekcja języka polskiego z rodzaju opowiadań twórczych. O czym wtedy pisałeś? I jak się czułeś tworząc od podstaw historyjkę ze sobą w roli głównej? Ja do dzisiaj pamiętam moje opowiadanie pt: „Rozbiłem się na bezludnej wyspie”. Ależ ja wtedy natworzyłem! Jeśli potrafisz napisać ciekawe opowiadanko, będziesz też w stanie podejmować niesamowite wyzwania swojego życia. Będziesz tworzył swoje życie niczym dzieło sztuki.

2. Gry

Komuś może się to wydawać trywialne. Gry są dla dzieci. My, będąc dorosłymi ludźmi, nie grywamy w gry. Jesteśmy na to za starzy, nie mamy czasu bądź nie potrafimy się skoncentrować na zmyślonej historii. Po co ganiać z mieczem w dłoni za wyimaginowanymi stworami? Prawda jest taka, że uczestniczenie w grach również rozwija kreatywność. Gdy byłem dzieckiem uwielbiałem gry RPG. W tamtych czasach nie było jednak jeszcze zbyt dużo tego typu gier w Polsce. Dlatego też trzeba było korzystać z angielskojęzycznych wersji. Nie uwierzycie jak bardzo przydatne się to okazało podczas nauki języka angielskiego. W szkole nigdy nie miałem problemu w jego nauką. Głównie dzięki grom RPG. Nie trzeba oczywiście przesiadywać po nocach przed komputerem. Zagraj w zwyczajne szachy z kolegą w piękny letni dzionek na parkowej ławce. W tej grze jest tak wiele możliwych strategii ataku, że twój umysł będzie miał zajęcie na następną dekadę albo i dwie. W brew pozorom planowanie swoich działań z odpowiednim wyprzedzeniem wcale nie jest takie łatwe. Przynajmniej nie dla osoby, która nie trenuje swojej kreatywności.

3. Percepcja

W jaki sposób patrzysz na otaczający cię świat? Sposób w jaki wyróżniasz poszczególne przedmioty, ma bardzo duży wpływ na poziom kreatywności. Dzięki umiejętności rozpoznawania co jest prawdziwe, a co takie nie jest człowiek uczy się myśleć w sposób bardziej twórczy. Rozglądaj się wokół uważnie, staraj się wyłapywać szczegóły. Jak wielu facetów nie potrafi powiedzieć w jaką bluzkę była ubrana wczoraj ich żona? Jak wiele pań zapomina, że pewnych rzeczy nie powinny opowiadać najlepszej przyjaciółce? Ilu kierowców nie zwraca uwagi na znak nakazujący ograniczenie prędkości jazdy? No właśnie, zwykle zamykamy się w ciasnej komorze własnego umysłu, gdzie nasze myśli obijają się jedna o drugą.

4. Koncentruj się

Kreatywność jest produktem koncentracji. Kiedy rozmyślasz nad swoimi planami, skupiasz się na pewnych ideach i sposobach dotarcia do nich. Jeżeli wystarczająco dużo uwagi poświęcisz jakiemuś zagadnieniu, np. zdobyciu awansu w pracy, czy przeprowadzeniu się do większego mieszkania, zorientujesz się nagle, że możesz zrobić o wiele więcej, niż pierwotnie sądziłeś, by osiągnąć swój cel. Wybierz jeden problem ze swojego życia i głęboko zastanów się nad nim. Najlepiej robić to w spokojnym otoczeniu. Może usiądziesz w swoim ulubionym fotelu, z filiżanką kawy na stoliku i wyrzucisz z umysłu wszystkie niepotrzebne myśli. Dzięki koncentracji na konkretnym zagadnieniu dojrzysz kilka nowych opcji, jakiś szczegół, który dotąd umykał twojej uwadze. Zapewne z łatwością znajdziesz satysfakcjonujące cię rozwiązanie.

5. Poczucie humoru

KreatywnośćPowiada się, że pielęgnacja własnego poczucia humoru pozwala z powodzeniem korzystać z niego niczym z narzędzia serca i umysłu. Wprowadzając w swoje życie codzienną dawkę humoru, podnosisz swoją kreatywność niejako automatycznie. Zasada jest prosta: radość jest nierozerwalnie związana z kreatywnością. Czy widziałeś kiedyś malkontenta, który odznaczał się wysokim poziomem kreatywności. Jestem wielkim miłośnikiem poezji. Na jej przykładzie można zobrazować kwestię poczucia humoru. Większość poetów, którzy popełnili samobójstwo napisało jedną lub dwie książki (oczywiście, są od tej zasady wyjątki). Poeci umiejący cieszyć się życiem wykazują się większą łatwością w tworzeniu kolejnych dzieł. Zwróciłem na to uwagę na studiach, kiedy to zaczytywałem się w utworach poetów-samobójców. No cóż, zdecydowanie wolę śmiać się niż płakać, dlatego nie muszę bać się o swój poziom kreatywności.

Kreatywność jest bardzo potężnym narzędziem. Można ją zwiększyć lub zmniejszyć, wedle własnej woli. Osobiście sądzę, że nie warto nawet myśleć o działaniach, które mogą zagrozić naszej kreatywności. To się po prostu nie opłaca. Jeśli zdecydujesz się na ulepszenie kreatywności, z całą pewnością nie będziesz tego żałować.

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Magda
  2. Wojciech P. P. Zieliński
  3. Stefan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.