Moje życie to moja pasja

Dlaczego brakuje nam pewności siebie?

Zapewne słyszeliście stwierdzenie, że jednym z kluczy do sukcesu jest pewność siebie. To niepodważalna prawda, lecz często jest to jedyna rzecz, której nam brakuje. Jak to się dzieje, że nie wierzymy w siebie i swoje możliwości? To dziwne, ale wiele osób nie ma pojęcia, dlaczego brakuje im właśnie tej cechy charakteru.
Oczywiście, można wymieniać całymi godzinami powody takiego stanu rzeczy. Nie chcę jednak was zbytnio zanudzać. Skupmy się zatem na czterech podstawowych przyczynach braku pewności siebie.

1. Rodzice

Przykro mi, ale muszę zrzucić część winy na tych wspaniałych ludzi, którzy cię wychowali, poświęcając nierzadko swoje marzenia i plany. Może właśnie z tego powodu rodzice często na siłę kierują dzieci w stronę, którą sami chcieliby obrać. Zwróć uwagę na to, jak czasami rodzice ograniczają swoje pociechy, nie ufają im i nie dopingują w działaniach. Zazwyczaj kończy się na krytyce, bądź zwyczajnym zakazie. Sam to przechodziłem. Jestem człowiekiem o wielu pomysłach, ale ilekroć opowiadam o nich rodzicom, spotykam się z pobłażliwymi spojrzeniami i uwagami wykluczającymi moje powodzenie. Jestem człowiekiem po trzydziestce, a nadal często słyszę jak to mój pomysł na nową firmę czy projekt jest pozbawiony sensu.

Moja rada: nie słuchaj członków rodziny. Jeżeli chcesz pójść w jakimś konkretnym kierunku, nie wahaj się.

2. System edukacyjny

Ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości młodego człowieka mają nauczyciele i wykładowcy. Szkoda, że nie wykorzystują tego wpływu w pozytywny sposób. Powielają tylko scenariusze rodziców – krytykują, narzekają, ograniczają i wymagają od człowieka tylko minimalnych osiągnięć. Nie zawsze tak się dzieje, ale jest to niestety dominujący trend. W szkole musimy dostosowywać się do ogólnie przyjętych trendów, nie możemy wychylać się z tłumu, ponieważ możemy zostać z niego wykluczeni. A dla młodego człowieka odrzucenie przez otoczenie to prawdziwa tragedia. Stąd już prosta droga do braku pewności siebie.

3. Społeczeństwo

Nasze otoczenie karmi nas ideami równości i sprawiedliwości. Mamy to zapisane nawet w konstytucji. Problem w tym, że nie jesteśmy sobie równi. Każdy dysponuje innymi umiejętnościami, a przez to i możliwościami. Nie możemy słuchać ludzi, którzy chcą, żebyśmy przystosowali się do reszty. Jeśli jesteś w czymś dobry i odnosisz sukcesy w tej dziedzinie, nie wstydź się. Nie musisz czuć się źle tylko dlatego, bo potrafisz realizować się w swoich zainteresowaniach i jesteś szczęśliwy. Ludzie często obawiają się braku akceptacji, ponieważ mają nieco inne poglądy, bądź potrafią robić coś lepiej niż inni. Dlaczego tak jest? Ponieważ sądzimy, że prędzej czy później zjawi się ktoś, kto zmiesza nas z błotem i zrzuci na dno społecznej drabiny.

4. Strach

Oto główna przyczyna naszego braku pewności siebie. Tak naprawdę, jest to chyba jedyna prawdziwa przyczyna, która jest nam zaszczepiana przez rodziców, szkołę i społeczeństwo. Wszystko bowiem zaczyna i kończy się na strachu. Powiedz, jak to jest, że dzieci nie boją się wszystkiego dokoła? Są naturalnymi odkrywcami, przeszukują wszystkie zakamarki świata w poszukiwaniu nowych „skarbów”. To dlatego, że nie wyprano im jeszcze mózgów. Nie nauczono ich o ograniczeniach, jakim podlegają. Te ograniczenia tak naprawdę nie istnieją, ale o tym wiedzą tylko dzieci. Każdy dorosły na poczekaniu może wymyślić tuzin przyczyn, z powodu których nie można zrobić tego czy tamtego.

Zastanówmy się przez chwilę. Kiedy rodzi się mały człowiek, jest bezbronny i uzależniony od innych. Na poziomie fizycznym owszem, ale na poziomie intelektualnym? Dziecko nie zna granic, nie ma w nim strachu przed porażką, odrzuceniem, wykluczeniem. Jego umysł jest czysty niczym wiosenne niebo.
Czy pamiętasz coś z dzieciństwa? Jakieś zdarzenie, które dowodzi, że nie miałeś wówczas żadnych ograniczeń?

Pewność siebieSłyszałem pewną zabawną historyjkę na swój temat. Otóż będąc małym brzdącem (takim co to zaledwie się nauczył chodzić) odwiedziłem sklep ogrodniczy z moimi rodzicami. Chcieli kupić parę rzeczy do naszego ogródka. Rozmawiali ze sprzedawcą, kiedy to zorientowali się, że nie ma mnie w pobliżu. Stracili mnie z oczu na króciutką chwilkę, a ja gdzieś sobie polazłem. Zaczęli mnie szukać i bardzo się przestraszyli, gdyż nie było mnie w sklepie. Przeszukali całą halę i nic. W końcu – przerażeni nie na żarty – wyszli przed sklep i tam mnie znaleźli. Ciągnąłem za sobą ogromne wiadro, które ledwo byłem w stanie ruszyć z miejsca. Nie pamiętam, oczywiście tego zdarzenia, ale nie wydaje mi się, żebym zastanawiał się wtedy nad społecznymi konsekwencjami mojego czynu. To po prostu nie miało znaczenia.

Moja pierwsza „kradzież” nie powiodła się. Rodzice oddali wiadro do sklepu i dokończyli zakupy. Ale z oczu już mnie więcej nie spuścili. Oczywiście, nie będę w tym miejscu zachęcał do obrabiania sklepów. Niemniej, zastanów się w jaki sposób musi działać umysł dziecka, skoro nie jest dla niego problemem wyniesienie takiego wiadra.

Jak widzisz, brak pewności siebie powstaje wskutek strachu, który gości w naszych sercach. Strachu uczą nas dorośli, kiedy to jesteśmy jeszcze dziećmi, a jest to nauka tak przekonywująca i głęboka, że nie potrafimy sobie często z nią poradzić.

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Michał Skoczyński
  2. Dominik Brzus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.