Moje życie to moja pasja

Dawaj, stary. Dawaj!

Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje.

Erich Fromm

Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony.

Paulo Coelho

Te dwa cytaty przykuły dzisiaj moją uwagę na pewnej stronie internetowej. Od razu przypomniało mi się coś, co kiedyś powiedziałem w jednej dyskusji na temat osiągania sukcesu: „Dostajesz o wszechświata to, co sam mu dajesz. Jeżeli będziesz dzielił się smutkiem i rezygnacją, zaliczysz tylko porządnego kopa w zad. Jeśli natomiast oddasz swoją radość i entuzjazm, w mig przybędą do ciebie wspaniałe skarby, którymi wszechświat dzieli się z nielicznymi”.

Tak to mniej więcej szło.

Rzeczywiście, zauważyłem już jakiś czas temu, że dostajemy zapłatę za każdą naszą rzecz, każdy uczynek, a nawet myśl. Jeżeli pomagamy przyjaciołom bezinteresownie, w chwili potrzeby nie zostaniemy sami. Pomagając obcemu na ulicy, możemy być pewni, że za jakiś czas ktoś i nam pomoże.

Kiedy Budda medytował nad osiągnięciem oświecenia, prawie umarł z głodu i pragnienia. W pobliżu przechodziła pewna kobieta. Widząc umierającego z głodu człowieka, pochyliła się nad nim i nakarmiła go ryżem oraz napoiła wodą. Właśnie w tym momencie Budda doznał olśnienia. Całkowicie bezinteresowny akt miłosierdzia przebudził jego wewnętrzny umysł.

Dzisiaj już nie znamy imienia tej kobiety. Pozostaje ona jednak jedną z najważniejszych postaci świata buddyjskiego. Gdyby nie ona bowiem, Budda zmarłby zanim przekazał swoje nauki ludzkości.

DawanieGdybym dzielił się z ludźmi tylko bólem i złymi uczynkami, szybko opadłby na mój kart katowski topór przeznaczenia. Nie chcę w tym miejscu nikogo straszyć. Nie o to mi chodzi. Raczej mam na myśli to, by pamiętać o bezustannej cyrkulacji naszego losu. Zarówno pojedynczych ludzi, jak i całej rasy. Wszystko jest ze sobą powiązane. Jeden drobny czyn może wpłynąć na cały świat. Tak jak działanie nieznanej nikomu wieśniaczki.

Nasze czyny wpływają na siebie, pozostając w ciągłym obiegu. Dawanie tworzy pewną wartość, która może swobodnie krążyć po świecie i stymulować wzrost kolejnych wartości. To trochę jak z pieniędzmi. Jeśli zarobisz tysiąc złotych i schowasz go w skarpecie pod łóżkiem, będziesz miał ten tysiąc i nic więcej. Jeśli natomiast zainwestujesz go (czyli komuś oddasz – przynajmniej tymczasowo), będzie pracował nad wytworzeniem innych pieniędzy. Nie ważne czy będzie to lokata terminowa, czy kupisz jakiś towar, by go dalej odsprzedać. Działając, będziesz przyciągał do siebie nowe wartości.

Nauczmy się hojności. To powinna być jedna z naszych cech charakteru. Dzięki niej bowiem będziemy utrzymywać cyrkulację pozytywnych działań.

Powrót do spisu treści:
Poradnik duchowy dla początkujących

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Krysia
  2. Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.