Moje życie to moja pasja

Bezcenny skarb

Jeżeli znasz chociaż jedną tajemnicę wszechświata, posiadasz bezcenny skarb. Jak myślisz, gdzie najlepiej byłoby go ukryć?

Posłużmy się przykładem.

Pewien zamożny handlarz był miłośnikiem sztuki. Kupował cenne obrazy i rzeźby, których pozazdrościłby mu nawet król. Jego kolekcja liczyła sobie setki wspaniałych dzieł. Jaki jednak byłby z nich pożytek, gdyby zamknąć je w sejfie? Jeśli człowiek posiada coś pięknego, pragnie mieć możliwość podziwiania tej rzeczy o każdej porze, bez podejmowania specjalnego wysiłku. Handlarzowi nie chciało się za każdym razem wystukiwać kodu dostępu do skarbca, więc rozmieścił wszystkie dzieła w swoim domu. Były na widoku. Każdy gość mógł je zobaczyć.

Podczas zabawy sylwestrowej zorganizowanej w domu handlarza, jego przyjaciel przystanął przy wyjątkowo cennym obrazie. Ów obraz wisiał nad kominkiem w pokoju gościnnym.

– Dlaczego trzymasz drogi obraz w takim miejscu? – zapytał. – Ktoś mógłby go łatwo ukraść.

– Nie ma potrzeby chować go do szafy na strychu – odparł żartobliwie handlarz. – Każdy mój gość może cieszyć się jego pięknem. Ono się nie wyczerpie, tylko dlatego, że ktoś będzie nań patrzył. A gdyby został skradziony – wzruszył ramionami – no cóż, nie to jest najważniejsze.

– A co takiego?

– Liczy się przyjemność z obcowania ze sztuką. Noszę ją w sercu i nikt nie jest jej w stanie ukraść.

– Niestety – zauważył przyjaciel – jeśli stracisz płótno, stracisz również radość z jego podziwiania.

– Świat jest wielki i wspaniały. Jest jeszcze wiele innych dzieł, o których nawet mi się nie śniło. Znajdę na to miejsce coś równie pięknego.

– Ale stracisz obraz – upierał się rozmówca.

– Jak już mówiłem, sam obraz nie jest najważniejszy. Znaczenie ma radość w sercu. Tego nie można ukraść, nie trzeba zatem ukrywać.

SkarbJeśli posiadasz bezcenny skarb, nie chowaj go przed światem. Zrób coś wręcz przeciwnego, pokaż mu go. Jedyna rzecz, którą nazwałbym prawdziwym skarbem może istnieć tylko w twoim sercu lub umyśle. Tego typu dobra mnożą się, ilekroć dzielimy się nimi z innymi ludźmi.

Powrót do spisu treści:
Zaciszny Kącik Zen

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Munian
  2. Krysia
  3. Rzeźba w drewnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.