Moje życie to moja pasja

5 prostych sposobów na zorganizowane życie

Wiele osób obawia się bycia zorganizowanym, tak jakby był to stan nieodwołalny i nieodwracalny. Tak naprawdę w każdej chwili możesz przestać i powrócić do spontaniczności i działania „na żywioł”. No tak, oczywiście, że możesz do tego wrócić. Bądźmy jednak szczerzy – jeśli raz zakosztujesz uroków zorganizowanego życia, nie będziesz chciał z niego zrezygnować. To jest jak nałóg.
W uproszczeniu można powiedzieć, że zorganizowane życie to tylko pewien system ciągłego przetwarzania swojego dobytku (zarówno materialnego, jak i niematerialnego). Wszystko w twoim życiu działa według tego samego schematu: najpierw coś zdobywasz, a następnie – w zależności od potrzeb – pozbywasz się bądź zatrzymujesz na dłużej. Zastanów się przez chwilę, co tak naprawdę oznacza stan twojego posiadania. Masz w domu całą szafę odzieży, artykuły gospodarstwa domowego, książki, płyty DVD, czasopisma, buty, torby, sprzęt ogrodniczy, wyposażenie sportowe, przedmioty higieny osobistej i wiele innych. A wśród tego wszystkiego część (czasem znaczna), to nie używane od dawna śmieci.
Co gorsza, cały czas pojawiają się nowe przedmioty w twoim życiu. W efekcie masz pełną piwnicę, strych lub szafy na korytarzu, do których z coraz większą niechęcią zaglądasz. Za każdym razem bowiem potęguje się wrażenie nieuporządkowanego magazynu należącego do źle zarządzanego przedsiębiorstwa. Taki stan rzeczy wprowadza bałagan nie tylko do twojego domu, ale przede wszystkim do twojego życia.
Nie będę oczywiście namawiał nikogo do wyrzucania wszystkiego, co tylko wpadnie mu w ręce. To byłoby marnotrawstwo. Zamiast tego, proponuję zorganizować sobie lepiej zarządzanie swoim majątkiem.

1. Eliminacja niepotrzebnego

Po pierwsze, musisz zdecydować, co chcesz zostawić, a czego się pozbyć. Wiele posiadanych przez ciebie rzeczy jest uszkodzonych, niekompletnych lub po prostu już ich nie używasz. Wiem jak to jest – zawsze powtarzamy sobie, że przecież to się jeszcze kiedyś przyda. Czy aby na pewno? Zastanów się poważnie. Jeśli podejrzewasz, że dana rzecz może się rzeczywiście jeszcze kiedyś przydać, nie wyrzucaj jej. Jeśli jednak jest inaczej, nie wahaj się. Zyskasz odrobinę wolnego miejsca. Niepotrzebne przedmioty możesz komuś podarować albo sprzedać, np. na Allegro. Wówczas zyskasz nie tylko więcej wolnej przestrzeni w domu, ale również nieco gotówki.

2. Stwórz skuteczny system przechowywania przedmiotów

Jeśli już wiesz, co chcesz zachować, poświęć nieco czasu na zorganizowanie miejsca na składowanie swoich dóbr. U mnie w domu niestety ten aspekt jest zaniedbany. Członkowie mojej rodziny nie lubią się niczego pozbywać, wskutek czego piwnica jest jedną wielką rupieciarnią. Doszło już do tego, że nawet na schodach są stawiane różne rzeczy. Nie jest łatwo zejść do piwnicy w moim domu bez wysoko rozwiniętych umiejętności gimnastycznych. Kilka tygodni temu zacząłem robić porządki i powoli zaczyna się wyłaniać jako taki ład. Przypisuję konkretne miejsce na wszystkie przedmioty, dzięki czemu nie będzie trzeba poświęcać czasu na ich szukanie, kiedy coś będzie potrzebne. Staram się wszystko segregować i układać według ważności i ewentualnej potrzeby (rzeczy, które mają mniejszą szansę na okazanie się potrzebnymi w najbliższej przyszłości, składuję w mniej dostępnych miejscach).

3. Użyłeś – odłóż na miejsce

To jest bardzo ważna sprawa. Wielu ludzi nie ma zwyczaju odkładania rzeczy na swoje miejsce zaraz po zakończeniu korzystania z nich. Nie wolno odkładać niczego na bok i mówić sobie, że odniesie się później. Owo „później” nigdy nie nadchodzi. Zrób to teraz. Skorzystaj z idei wielozadaniowości. Jeżeli masz ochotę na przekąskę, idąc do kuchni możesz jednocześnie zanieść brudne talerze po poprzednim posiłku bądź pranie do łazienki. Jeśli raz na tydzień robisz porządki, będą one dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne, jeśli będziesz stosować tę prostą zasadę. A jeśli wejdzie ci ona w krew, będziesz miał w domu zawsze porządek i może nie będzie trzeba poświęcać paru godzin w tygodniu na gruntowne porządki.

4. Działaj każdego dnia

OK, powyższe działania może i są pomocne, ale jeśli nie będziesz wykonywać ich regularnie każdego dnia, nie mają większego sensu. Weźmy, dla przykładu, twoją skrzynkę mailową. Otrzymujesz maile każdego dnia, przez co sprawdzasz skrzynkę codziennie. Na bieżąco odczytujesz wiadomości i usuwasz przeczytane lub archiwizujesz je. Jeśli natomiast przez jeden lub dwa dni nie zajrzysz do skrzynki pocztowej, nagle okazuje się, że jest stos wiadomości do odebrania. Nie ma nic bardziej zniechęcającego niż widok wielkiego stosu rzeczy do przejrzenia. Działaj na bieżąco, a twoja praca nie będzie sprawiała wrażenia syzyfowej harówki.

5. Nie jesteś sam – nie działaj sam

Zorganizowane życieWiększość z nas mieszka z rodziną bądź współlokatorem. Nie bójmy się zatem zaangażować członków rodziny. Jeśli nauczymy ich regularnego sprzątania po sobie, nie będziemy mieli problemów z utrzymaniem zorganizowanego życia. Bądź przygotowany na konieczność ciągłego przypominania im, dopóki nie rozwiną mocno zakorzenionego nawyku. Może to się na początku wydawać trudne, ale z czasem zrozumieją, że masz rację.

Jak każde przyzwyczajenie, im dłużej będziesz działał według powyższych – wydawałoby się oczywistych – wskazówek, tym łatwiej będzie ci utrzymać porządek w swoim codziennym życiu.

Powrót do spisu treści:
Cała prawda o rozwoju osobistym

Interesujący materiał? Powiadom znajomych:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone
Komentarze
  1. Elżbieta Maszke
  2. grewn
  3. okate
  4. Severns
  5. Wojtek
  6. Wojciech P. P. Zieliński
  7. Kalisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2009-2017 Life Coaching. Wszystkie prawa zastrzeżone. W oparciu o MyThemeShop.